ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ

Πρότυπων Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο)

Σύμφωνα με το N. 3966/2011, στα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία λειτουργούν Μαθητικοί Όμιλοι, με σκοπό την αξιοποίηση των ιδιαίτερων κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών σε ποικίλους γνωστικούς τομείς και τη δημιουργία πυρήνων δημιουργικότητας και αριστείας.

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2013-2014, στα Πρότυπα Πειραματικά Δημοτικά Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο), θα λειτουργήσουν 14 Όμιλοι, οι οποίοι εγκρίθηκαν από το οικείο Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο. Η παρακολούθηση των Ομίλων είναι υποχρεωτική και ξεκινά αμέσως μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής και επιλογής των μαθητών, η οποία γίνεται με κριτήριο τις δεξιότητες και τα ενδιαφέροντά τους.

Κάθε όμιλος αποτελείται από 10 έως 20 μαθητές, από μία ή περισσότερες τάξεις του σχολείου ή και γειτονικών σχολείων. Οι όμιλοι λειτουργούν μία φορά την εβδομάδα, από 14.15 έως 16.15 (δηλαδή μετά τη λήξη των μαθημάτων του Πρωινού Προγράμματος) ή από 16.30-18.30 (μετά τη λήξη των μαθημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος). Κάθε μαθητής έχει τη δυνατότητα να παρακολουθεί έως 2 Ομίλους. Στο τέλος του διδακτικού έτους θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης. Περισσότερες πληροφορίες για το αναλυτικό πρόγραμμα, το διδακτικό υλικό και τη στοχοθεσία των Oμίλων, μπορείτε να βρείτε κάνοντας "κλικ" στον Όμιλο που σας ενδιαφέρει.

Το Πρόγραμμα και η Θεματολογία των Μαθητικών Ομίλων έχει ως εξής:

ΗΜΕΡΕΣ/ΩΡΕΣ

Τάξεις

ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

ΥΠ.   ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ

1ο Τμήμα:

Α΄ - Β΄ - Γ΄   Τάξεις

Εικαστικό Εργαστήριο: Ενδυνάμωση της κριτικής σκέψης και της καλλιτεχνικής δημιουργίας

Δημήτριος   Σαρρής -

Γεωργία   Πολυζώη

16.30-18.30

2ο Τμήμα:

Δ΄ - Ε΄ - Στ΄   Τάξεις

Δημήτριος   Σαρρής -

Γεωργία   Πολυζώη

14.15?16.15

Δ΄ Τάξη

Επικοινωνία   & Δημοσιογραφία

Χρυσούλα   Μπάκα -

Καλλιόπη   Παπακωνσταντίνου

Πέμπτη

Α΄- Γ΄   Τάξεις

Μαθαίνουμε Αγγλικά με τις Νέες τεχνολογίες

Γλυκερία   Σελίμη

Ε΄- Στ΄   Τάξεις

Όμιλος   Αστρονομίας: Ηλιακό Σύστημα-Διαστημικά Ταξίδια-Ουράνια Φαινόμενα-Αστρονομία   και Λογοτεχνία

Σοφία Σιμιτζόγλου

Έλα να   παίξουμε βόλεΐ

Χρυσούλα Νάκη

Β΄- Γ΄- Δ΄   Τάξεις

Μαθαίνουμε   Αγγλικά μέσα από κόμικς, παραμύθια και τραγούδια

Τσολακίδου   Δήμητρα

A ΄- ΣΤ΄ Τάξεις

«Origami: Μια   τέχνη για το μυαλό και την ψυχή»

Δομνίκη   Παντοπούλου -

Παναγιώτης Στασινός

Για την εγγραφή ενός μαθητή/τριας στον Όμιλο απαιτείται Αίτηση από τον γονέα ή κηδεμόνα, η οποία πρέπει να αποσταλεί στο σχολείο με φαξ (2107210835) ή e-mail (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) ή αυτοπροσώπως.

Η υποβολή αιτήσεων παρατείνεται μέχρι την Τετάρτη 2 Οκτωβρίου 2013.

Την αίτηση θα τη βρείτε στο σχολείο ή στην ιστοσελίδα μας (http://1dim-uoa.att.sch.gr).

Σύντομα θα ανακοινωθεί και ο όμιλος γαλλικών για τις Γ΄- Στ΄ Τάξεις(ημέρα Παρασκευή, ώρα 14.15.