Όμιλος Χορωδίας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:  Ελένη Αναστασιάδου

Τάξεις: Β'-Γ'-Δ'-Ε'-ΣΤ'

Στόχοι: Για έκτη   χρονιά ο Όμιλος μας  θα συγκεντρώσει μαθητές  από όλες τις τάξεις για τη δημιουργία  φωνητικής  ομάδας με αγάπη για τη μουσική, τη χορωδιακή μουσική και τον πολιτισμό.

Στόχος του Ομίλου  μας είναι η εξάσκηση και η καλλιέργεια των μουσικών και φωνητικών ικανοτήτων των παιδιών με γνώμονα πάντα το γενικότερο καλλιτεχνικό  ενδιαφέρον και τη  βίωση της καλλιτεχνικής πράξης.

Σκοπός μας  είναι η σύσταση ενός μουσικού συνόλου με  κατάλληλο ρεπερτόριο τραγουδιών ή μουσικών συνθέσεων που θα εκφράζουν τα συναισθήματα των παιδιών, δίνοντας προσοχή στο τονικό ύψος, στο ρυθμό, στη μουσική έκφραση και στο ύφος.

Σκοπός επίσης είναι η ανάπτυξη της αισθητικής παιδείας, μέσω της ανάδειξης και προώθησης στοιχείων του ελληνικού και παγκόσμιου πολιτισμού και η προετοιμασία παραστάσεων  καλλιτεχνικού ενδιαφέροντος.

Σας   περιμένουμε κάθε Τρίτη 13.20 - 16.00  στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Σχολείου μας.

Ελάτε να ενώσουμε τις φωνές μας !