Αγαπητά παιδιά ,

Η Βιβλιοθήκη μας, άνοιξε και σας περιμένει να ταξιδέψετε στις σελίδες των βιβλίων της, σε όμορφους κόσμους!

Αποτελείται από μεγάλη ποικιλία βιβλίων. Στεγάζεται στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.

Σημαντικές πληροφορίες

~ Κάθε μέλος της βιβλιοθήκης, θα έχει τη δική του κάρτα μέλους την οποία θα πρέπει να την έχει πάντα μαζί του.

~ Μην ξεχνάτε να ζητάτε τις δανειστικές καρτέλες καθώς και την κάρτα εντυπώσεων όπου περιμένουμε με ανυπομονησία να σχολιάσετε το βιβλίο που διαβάσατε!

~Η Βιβλιοθήκη είναι ανοικτή :

ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ Α-Β-Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΤΟ 2ο ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ Δ-Ε-ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΤΟ 3ο ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

ΓΕΝΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ

~ Μπορεί να δανειστεί κανείς μέχρι και δύο βιβλία για 14 ημέρες. Αν περάσουν 14 ημέρες, μπορεί να ανανεώσει το δανεισμό για ακόμη 7 ημέρες.

~Ο καθένας δανείζεται για τον εαυτό του. Δεν επιτρέπεται να δανειστεί βιβλίο και να το δώσει σε άλλο άτομο.

~ Δεν επιτρέπονται οι σημειώσεις στα βιβλία, ούτε το κόψιμο σελίδων.

~ Στη βιβλιοθήκη επικρατεί ησυχία και μπαίνουμε χωρίς φαγητά, φορώντας τη μάσκα μας.

~ Το βιβλίο που έχουμε δανειστεί το επιστρέφουμε αφού το έχουμε βάλει μέσα σε μια ζελατίνα καθαρό και σε καλή κατάσταση.

~ Κρατάμε αποστάσεις όση ώρα περιμένουμε να μπούμε στο χώρο.

Η υπεύθυνη της Σχολικής Βιβλιοθήκης

Σοφία Σιμιτζόγλου