ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΠΡΟΤΥΠΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (Μαράσλειο)

Αθήνα, 15 Σεπτεμβρίου 2014

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με το N. 3966/2011, στα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία λειτουργούν Μαθητικοί Όμιλοι, με σκοπό την αξιοποίηση των ιδιαίτερων κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών σε ποικίλους γνωστικούς τομείς και τη δημιουργία πυρήνων δημιουργικότητας και αριστείας. Είναι ένας νέος θεσμός στην δημόσια εκπαίδευση, με συγκεκριμένο πλαίσιο λειτουργίας και πρόγραμμα.

Στα Πρότυπα Πειραματικά Δημοτικά Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο), η λειτουργία των Μαθητικών Ομίλων έχει ξεκινήσει από το σχολ. έτος 2011-12. Κατά τη διάρκεια του τρέχοντος σχολ. έτους 2014-15, εγκρίθηκαν από το οικείο Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο και θα πραγματοποιηθούν συνολικά 22 Μαθητικοί Όμιλοι. Η παρακολούθηση των Ομίλων είναι υποχρεωτική και ξεκινά αμέσως μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής και επιλογής των μαθητών, η οποία γίνεται με κριτήριο τις δεξιότητες και τα ενδιαφέροντά τους. Κάθε Όμιλος απευθύνεται σε συγκεκριμένες ηλικίες μαθητών και η συμμετοχή σε αυτούς είναι ελεύθερη.

Επίσης, κάθε Όμιλος αποτελείται από 11 έως 20 μαθητές, από μία ή περισσότερες τάξεις του σχολείου ή και γειτονικών σχολείων. Σε περίπτωση περισσότερων αιτήσεων, θα υπάρξει επιλογή των μαθητών. Οι Όμιλοι λειτουργούν μία φορά την εβδομάδα, μετά τη λήξη των μαθημάτων του Πρωινού Προγράμματος. Κάθε μαθητής έχει τη δυνατότητα να παρακολουθεί έως 2 Ομίλους. Στο τέλος του διδακτικού έτους θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Η έναρξη των μαθημάτων των Μαθητικών Ομίλων θα γίνει την εβδομάδα που ξεκινά στις 6 Οκτωβρίου, τις ημέρες και τις ώρες που έχουν ανακοινωθεί ανά Όμιλο. Η πρώτη συνάντηση κάθε Ομίλου θα είναι ενημερωτική για τους γονείς (την ημέρα και ώρα κάθε Ομίλου). Κάθε μαθητής έχει δικαίωμα μόνο για 4 απουσίες στη διάρκεια του σχολ. έτους.

Το Πρόγραμμα και η Θεματολογία των Μαθητικών Ομίλων έχει ως εξής:

ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2014-2015

(έως 2 επιλογές)

Τίτλος

Υπ. Εκ/κός

Τάξεις

Ημέρα και ώρα έναρξης

Ώρα λήξης

Αίθουσα

1

Θεατρικό εργαστήρι: Ταξιδεύοντας με ένα ρόλο

Μαρία Ζαχαροπούλου

(Εξ. συνεργάτης: Μάρω Μαυρομάτη-Καλλία)

Πολλαπλών χρήσεων

2

Δημιουργώ κατακευές από άχρηστα υλικά μια διαθεματική προσέγγιση

Μαρία Μπιμπούδη

Γ΄,  Δ΄,

Γ1

3

Όμιλος Παιχνιδιού - Μια παιγνιδοθήκη στο Σχολείο

Κατερίνα Παούρη

Α΄ Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄

Δ1

4

Εικαστικό Εργαστήριο : Ενδυνάμωση της κριτικής σκέψης και της καλλιτεχνικής δημιουργίας

Δημήτριος Σαρρής

Β΄, Γ΄, Δ΄,

Ε΄, ΣΤ΄

Εργ. Εικαστικών

5

Χορωδιακό και Ορχηστρικό Σύνολο

Ελένη Αναστασιάδου -

Νικολέττα Χαραλαμποπούλου

Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄

Τρίτη,14.05

Πολλαπλών χρήσεων

6

"Φυσικά" δια χειρός (με ιδιοκατασκευές και μετρήσεις)

Ελευθερία Μακρυγιάννη

Ε΄

Ε2

7

Origami: "μία τέχνη για το μυαλό και τη ψυχή"

Δομνίκη Παντοπούλου -

Παναγιώτης Στασινός

Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄

Τρίτη, 14.05

1/θέσιο

8

Όμιλος Αστρονομίας: «Μια ματιά στο σύμπαν- Νέες ανακαλύψεις»

Σοφία Σιμιτζόγλου

Τρίτη, 14.05

ΣΤ2

9

Όμιλος Ρομποτικής

Κωνσταντινιά

Ζηκούλη

Ε΄, ΣΤ΄

Εργ. Η/Υ

10

Χορός, Κίνηση, Έκφραση

Ελένη Σαραντοπούλου

Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄, Α΄ Γ/σίου

11

Πετώ τη μπάλα στην Ευρώπη (Εκμάθηση volley και επικοινωνία με σχολικές ομάδες)

Χρυσούλα Νάκη

Γλυκερία Σελίμη

Β΄, Γ΄, Δ΄

ΣΤ1

Για την εγγραφή ενός μαθητή/τριας στον Όμιλο απαιτείται αίτηση από τον γονέα ή κηδεμόνα, η οποία πρέπει να αποσταλεί στο σχολείο με φαξ (2107210835) ή e-mail (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) ή αυτοπροσώπως, μέχρι τις 26 Σεπτεμβρίου 2014. Την αίτηση θα τη βρείτε στο σχολείο ή στην ιστοσελίδα μας (http://1dim-uoa.att.sch.gr).

Ώρα έναρξης των Ομίλων ορίζεται η 14.05?. Η ώρα λήξης σημειώνεται ξεχωριστά για κάθε Όμιλο στον παραπάνω πίνακα.

Οι Μαθητικοί Όμιλοι ξεκινούν στις 6 Οκτωβρίου 2014 και κατά την 1η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί και ενημέρωση των γονεών.