ΟΜΙΛΟΙ

iipson-robotics-02

Όμιλος Ρομποτικής

Κωνσταντινιά Ζηκούλη, Πληροφορικός και Δασκάλα

Στον Όμιλο αυτό καλούμε τους μαθητές να γνωρίσουν τις πολλές εφαρμογές της Ρομποτικής στην καθημερινότητά μας αλλά και να προγραμματίσουν το δικό τους ρομπότ!

Συγκεκριμένα, θα μάθουν να αναλύουν απλά και σύνθετα προβλήματα ρομποτικής και να επιλέγουν τις σωστές προγραμματιστικές δομές (απλές και σύνθετες) για την επίλυση τους.

Επίσης, θα εξοικειωθούν με την κατασκευή ρομπότ (από απλές σε πιο πολύπλοκες κατασκευές και χρήση αισθητήρων) και θα εμπλακούν στην διαδικασία της αυτοαξιολόγησης και του αναστοχασμού μέσα από δομημένες δραστηριότητες που βασίζονται στα «Έξι σκεπτόμενα καπέλα».

Η θεματολογία του Ομίλου έχει ως εξής:

-  Γνωριμία των μαθητών με την επιστήμη της ρομποτικής και τις εφαρμογές της στην καθημερινή ζωή.

-  Σταδιακή εξοικείωση με την κατασκευή ενός ρομπότ από πιο απλές σε πιο πολύπλοκες κατασκευές.

-  Χρήση αισθητήρων.

-  Γνωριμία με το περιβάλλον προγραμματισμού μέσα από βιωματικές δραστηριότητες διαβαθμισμένης πολυπλοκότητας.

-  Υλοποίηση σεναρίων εκπαιδευτικής ρομποτικής μέσα από τα οποία οι μαθητές θα μάθουν να προγραμματίζουν τη ρομποτική  τους κατασκευή χρησιμοποιώντας απλές και σύνθετες προγραμματιστικές δομές.

- Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.