ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Ανοιχτά Σχολεία για την προστασία του κλίματος και τη

διαχείριση της ενέργειας (Βερολίνο-Αθήνα)

Το πρόγραμμα: «ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (Βερολίνο-Αθήνα,υλοποιείται  από τον Δήμο της Αθήνας υπό την αιγίδα του Ελληνικού Υπουργείου Παιδείας με τη συνεργασία της Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης «Άνεμος Ανανέωσης», της Γερμανικής Πρωτοβουλίας Πολιτών «Σεβασμός για την Ελλάδα» (Respect for Greece) και του Ανεξάρτητου Γερμανικού Ινστιτούτου για Περιβαλλοντικά Θέματα – UFU (Independent Institute for Environmental Issues)..

Πρόκειται για μία πρωτοβουλία με κύριο σκοπό την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας απέναντι στα ζητήματα της κλιματικής αλλαγής, με παράλληλη ανάπτυξη συγκεκριμένων δράσεων και πρωτοβουλιών, προκειμένου να ορθολογικοποιηθεί η κατανάλωση ενέργειας στα σχολικά κτήρια και να μειωθεί συνολικά το οικολογικό τους αποτύπωμα.

Το πρόγραμμα θα διαρκέσει μέχρι τον Δεκέμβριο του 2019 και θα υλοποιηθεί σε περίπου 80 σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου της Αθήνας, με τη συμμετοχή 200 εκπαιδευτικών. Θα χρηματοδοτηθεί από την Ευρωπαϊκή Πρωτοβουλία για το Κλίμα (European Climate Initiative), η οποία αποτελεί χρηματοδοτικό εργαλείο του Γερμανικού Υπουργείου Περιβάλλοντος, Προστασίας της Φύσης και Πυρηνικής Ασφάλειας (BMUB) για τη στήριξη δράσεων που αποσκοπούν στην προστασία του κλίματος.

Την ευθύνη υλοποίησης για το σχολείο μας έχουν οι :

~Δρ. Νικόλαος Δ. Παπαδόπουλος

Διευθυντής, 1ου 12/Θ Πειραματικού Δ.Σ. Πανεπιστημίου Αθηνών

~Σοφία Σιμιτζόγλου, Δασκάλα

Τάξη υλοποίησης και οργάνωσης δράσεων για το σύνολο του σχολείου: ΣΤ1’ τάξη

Ομάδα Ενεργειακής περιήγησης: Παναγιώτης Στασινός, Ελένη Αναστασιάδου, Κωνσταντίνα Ζηκούλη, Αγγελική Βασιλάκη, Δέσποινα Γαρυφαλλίδου, Ασπασία Χαρλαμπίτα

Βήματα προγράμματος στην τάξη

Πρωτογενείς ιδέες των μαθητών για χρήση Α.Π.Ε.

Ενεργειακή περιήγηση στα δύο σχολικά κτίρια

( Νεοκλασικό κτίριο: Χρήση Φυσικού αερίου)

(Νέο κτίριο : Χρήση Πετρελαίου)

Γνωριμία με τα επιστημονικά όργανα μέτρησης

Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση σε θέματα Κλιματικής Αλλαγής

Μετρήσεις με τα επιστημονικά όργανα

~Φωτεινότητα σχολικών χώρων

~ Θερμοκρασία –Υγρασία σχολικών χώρων

~ Μέτρηση CO2 στις σχολικές αίθουσες

~ Καταγραφή συμπερασμάτων και παρατηρήσεων

~Θερμοκρασία αντικειμένων (Η/Υ, εκτυπωτές, κτλ.)

Ενημέρωση των τάξεων για την ενεργειακή περιήγηση σε αυτές, από τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές

Τοποθέτηση ταμπελών εξοικονόμησης ενέργειας

σε διάφορα σημεία του σχολείου

Δημιουργία εκπαιδευτικού λογισμικού με θέμα την Κλιματική Αλλαγή

Εργαστήρι STEM με τη συνεργασία της κ. Κ. Ζηκούλη (εργαστήρι Πληροφορικής)

Φτιάχνω ένα φάρο με χρήση Α.Π.Ε.

Ενημέρωση όλων των τάξεων του σχολείου μας για τα πρώτα αποτελέσματα της έρευνάς μας και απόδοση βραβείων για την καλή τους ενεργειακή συμπεριφορά

Δημιουργία ηρώων για τη συγγραφή ενημερωτικού φυλλαδίου και περιβαλλοντικής ιστορίας

Ημερίδα ενημέρωσης για το Πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας και την κλιματική αλλαγή

Ευχαριστούμε θερμά για την παρουσία τους στην εκδήλωση και τα ευγενικά τους σχόλια,

την κ. Μαρία Δημοπούλου, Υπέυθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας

και τον κ. Παναγιώτη Πήλιουρα , Δρ. Διδακτικής Φυσικών Επιστημών

Πέμπτη 16 Μαϊου 2019

Εκδήλωση στην Τεχνόπολη για το Πρόγραμμα Εξοικονόμησης Ενέργειας

Παρουσίαση του poster του σχολείου μας και των μακετών - αφισών με θέμα τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Παρασκευή 17 Μαϊου 2019

Συμμετοχή στην Πορεία για το Κλίμα

Βράβευση για τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα.