theaterΘεατρικό Εργαστήρι

Μαρία Ζαχαροπούλου

Το Θεατρικό Εργαστήρι δημιουργεί στο σχολείο συνθήκες δημιουργικής έκφρασης μέσω της θεατρικής αγωγής. Οι μαθητές θα γνωρίσουν το θέατρο ως σύνθετη καλλιτεχνική έκφραση και θα κατανοήσουν τη σύμπραξη και συμβολή όλων των τεχνών για την οργάνωση και παραγωγή μίας θεατρικής παράστασης, θα εξοικειωθούν με το δραματικό κείμενο, θα ασκηθούν στη δημιουργική γραφή, θα έρθουν σε επαφή με επαγγελματίες του θεάτρου και θα αντλήσουν γνώσεις και δεξιότητες τις οποίες θα εφαρμόσουν, θα καλλιεργήσουν τη φαντασία τους, θα εργάζονται σε ομάδες, θα εκφραστούν καλλιτεχνικά και συναισθηματικά, θα εμπνευστούν, θα ψυχαγωγηθούν και θα αναπτύξουν καλλιτεχνική ευαισθησία και κριτική σκέψη.

Στο πλαίσιο αυτό, θα αναπτυχθούν οι παρακάτω θεματικές ενότητες:

1. Γνωριμία με τα μέλη μας ομάδας, θεατρικά παιχνίδια γνωριμίας και εμπιστοσύνης.
  2. Καθοδηγούμενοι αυτοσχεδιασμοί.
  3. Εισαγωγή στη δραματοποίηση με τη βοήθεια παραμυθιών.
  4. Θεατρικό Αναλόγιο.
  5. Γνωριμία με επαγγελματίες του θεάτρου (ηθοποιοί, σκηνογράφοι-ενδυματολόγοι, μουσικοί, χορογράφοι). Εργαστηριακά μαθήματα.
  6. Παρακολούθηση θεατρικών παραστάσεων: προσπάθεια δημιουργίας κριτηρίων, άσκησης και κριτικής τοποθέτησης.
  7. Δημιουργία θεατρικών δρώμενων.
  8. Γνωριμία των μαθητών με το έργο σημαντικών δραματουργών - βιωματική προσέγγιση δραματικών κειμένων.