Εφαρμογές των ρομπότ στη ζωή μας

Από την εποχή που Τσέχος θεατρικός συγγραφέας Karel ?apek στο έργο του "R.U.R." (Rossum's Universal Robots), σατίριζε  την εξάρτηση της κοινωνίας από τους μηχανικούς εργάτες (ρομπότ) το 1920, έχουν περάσει πολλές δεκαετίες. Από τότε τα ρομπότ έχουν μπει για τα καλά στη ζωή μας.

Με αυτά διασκεδάζουμε, ταξιδεύουμε στο σύμπαν, θεραπεύουμε ασθενείς, μαθαίνουμε, κατασκευάζουμε πράγματα που δύσκολα θα έφτιαχναν άνθρωποι...

Εμείς βρήκαμε εικόνες που δείχνουν πως χρησιμοποιούμε τα ρομπότ σήμερα, τις ομαδοποιήσαμε κατά θέματα, φτιάξαμε κολλάζ, και τα αναλύσαμε. Ακολουθήστε μας στο ταξίδι μας..

Ομάδα Anonymous

" Τα ρομπότ υγείας!"

Σχολιάζουν οι Αnonymous:

• Κάθε κομμάτι του κολλάζ δείχνει χειρουργικά ρομπότ που βοηθάνε τους ανθρώπους.
  • Μας αποκαλύπτουν πόσο πολύ οι άνθρωποι έχουν αναπτύξει την τεχνολογία ώστε να έχουν ρομπότ για να χειρουργούν.
  • Βλέποντας αυτό το κολλάζ αισθανόμαστε λύπη και στεναχώρια για τους ανθρώπους που είναι άρρωστοι αλλά και χαρά γιατί ξέρουμε ότι θα γίνουν καλά.

Ομάδα ΗΚΒΑ

"Οι σταρ του κινηματογράφου!"

Σχολιάζουν οι Robot Friends:

• Βλέπουμε ρομπότ απο διάφορες ταινίες. Άλλα είναι τραμακτικά και άλλα διασκεδαστικά.
  • Νιώθουμε όμορφα που βλέπουμε ρομπότ και ειδικά του κινηματογράφου.

Ομάδα Ρομπομέλλον

"Τα ρομπότ του μέλλοντος"

Σχολιάζει η Μαφία των Ρομπότ:

• Ρομπότ που φαντάστηκαν επιστήμονες και σκηνοθέτες. Ίσως και να τα φτιάξουν στην πραγματικότητα.
  • Μας αποκαλύπτουν τη φαντασία των επιστημόνων και των σκηνοθετών.
  • Αισθανόμαστε περιέργεια για τη λειτουργία τους και τα υλικά από τα οποία είναι φτιαγμένα.
  • Θα θέλαμε να διερευνήσουμε περισσότερο τον τρόπο με τον οποίο φτιάχνονται και το πως κάνουν τις κινήσεις που κάνουν.

Ομάδα Robot-Friends

"Ρομπότ στην εκπαίδευση"

Σχοιλάζουν οι Μουσακάδες:

• Βλεπουμε μια χειραψία μεταξύ ενός ρομπότ και ενός ανθρώπου, δύο ρομπότ ένα μπλε και ένα πορτοκαλί, ένα δημιουργικό ρομπότ, ένα ρομπότ σκυλάκι (AIBO), ένα ρομποτικό χέρι που κρατάει τη γη και τον Wall-E.
  • Μας αποκαλύπτουν τη συνεργασία.
  • Αισθανόμαστε έκπληξη, φιλία και όρεξη για μάθηση.
  • Αλήθεια ποιός θα ήταν ο τρόπος εκπαίδευσης του ρομπότ;
  • Πώς θα μπορούσε ένα ρομπότ να γίνει δάσκαλος;
  • Ποιές θα ήταν οι ενέργειές του;
  • Τελικά: Δάσκαλοι ή ρομπότ;

Ομάδα Ρομποτούληδες

"Τα ρομπότ στην εκπαίδευση και τη διασκέδαση"

Σχολιάζουν οι Ανώνυμοι:

• Βλέπουμε ένα ρομπότ που βοηθάει ανθρώπους, μια ομάδα ποδοσφαίρου από ρομπότ, ένα ρομπότ σκυλάκι, ένα παιχνίδι ρομπότ, ρομπότ που έχουν φτιαχτεί για να βοηθούν σε δουλειές του σπιτιού, ένα ρομπότ λιοντάρι LEGO, ρομπότ ζώα για διασκέδαση.
  • Μερικά έχουν και πλάκα.
  • Μας δημιουργούν αισθήματα χαράς για το πόσο έχει προχωρήσει η τεχνολογία και επειδή είναι αστεία. Μερικά είναι παράξενα. Δυσκολευόμαστε να καταλάβουμε τη λειτουργία τους.
  • Θέλουμε να ψάξουμε την εικόνα που παίζουν ποδόσφαιρο τα ρομπότ.
  • Μας προβλημάτισε η εικόνα με τη ζωγραφία του ρομπότ.