«Europe, eureka!» Ένα παιχνίδι γνώσης για τους εφευρέτες της Ε.Ε.

Τι γνωρίζετε για τους εφευρέτες της Ε.Ε.; Πότε έζησαν; Ποιες ήταν οι εφευρέσεις για τις οποίες τους θυμόμαστε σήμερα; Εμείς, αφού ενημερωθήκαμε για όλα αυτά και κατασκευάσαμε στο προηγούμενο σχολικό έτος επιτραπέζια παιχνίδια γνώσης, φέτος, προχωρήσαμε στη δημιουργία ενός αντίστοιχου ηλεκτρονικού παιχνιδιού με τη βοήθεια του Scratch. Ως αποτέλεσμα, παραδίδουμε στην  κοινότητα των Teachers4Europe και στους συμμαθητές μας που συμμετέχουν στη δράση  το παιχνίδι «Europe, eureka!» και ελπίζουμε να μάθετε παίζοντας όπως εμείς!

Η φετινή μας δράση είναι συνέχεια των δράσεων που υλοποιήσαμε κατά το σχολικό έτος 2014-2015 στο πλαίσιο της εργασίας μας με θέμα ?Europe,eureka! ? Ευρώπη, εύρηκα!» που είχε ως θέμα την εφευρετικότητα στην ΕΕ ως έννοια, τους εφευρέτες που έζησαν στην ΕΕ  και τις εφευρέσεις τους. Οι περυσινές μας δράσεις είχαν ως αποτέλεσμα την δημιουργία επιτραπέζιων παιχνιδιών γνωριμίας με την ΕΕ και τους εφευρέτες της τα οποία δημοσιεύσαμε στην ιστοσελίδα:

Για το φετινό σχολικό έτος, αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε ένα ψηφιακό παιχνίδι γνώσης και γνωριμίας με του εφευρέτες της ΕΕ. Ο λόγος για τον οποίο καταλήξαμε στην απόφαση αυτή διαμορφώθηκε, αφενός, από το ενδιαφέρον που έδειξαν οι μαθητές μας γενικότερα για την δημιουργία παιχνιδιών και τον προγραμματισμό και, αφετέρου, από την ύλη του Αναλυτικού προγράμματος που προβλέπει τη διδασκαλία του προγραμματισμού στην Ε΄ Δημοτικού.

Χρησιμοποιήσαμε το λογισμικό Scratch και δημιουργήσαμε το παιχνίδι μας με τη βοήθεια του οπτικού προγραμματισμού  και την αξιοποίηση βασικών προγραμματιστικών δομών. Με αυτόν τον τρόπο:

• Προσπαθήσαμε να διαδώσουμε τις γνώσεις που αποκτήσαμε κατά τη διάρκεια της δράσης με ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι ελκυστικό στους συνομηλίκους μας.
  • Μάθαμε βασικές προγραμματιστικές έννοιες και προσεγγίσαμε ακόμα καλύτερα την λειτουργία του ηλεκτρονικού υπολογιστή.

To παιχνίδι μας δημοσιεύτηκε στον δικτυακό τόπο της κοινότητας του Scratch:

Στο παιχνίδι αυτό μπορείτε να μετακινήσετε τον ήρωα του παιχνιδιού σας  πάνω στο χάρτη της ΕΕ. Κάθε φορά που ακουμπάτε σε κάποιον εφευρέτη αυτός σας κάνει ερωτήσεις σχετικά με τη ζωή και το έργο του. Σκοπός σας είναι να απαντήσετε σε όλες τις ερωτήσεις σωστά! Προσέξτε υπάρχουν και ζωές που δεν πρέπει να χάσετε! Καλή διασκέδαση!!!