TEACHING GAMES FOR UNDERSTANDING (TGFU)

Αγαπητέ γονέα,

Σύμφωνα με το θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας των Πειραματικών Σχολείων ένας από τους βασικούς  σκοπός τους είναι: «η προαγωγή της εκπαιδευτικής έρευνας στην πράξη, σε συνεργασία με τις αντίστοιχες Σχολές και Τμήματα των Α.Ε.Ι., στη διδακτική των επί μέρους γνωστικών αντικειμένων, στον ψυχοπαιδαγωγικό τομέα καθώς και η πειραματική εφαρμογή ιδίως προγραμμάτων σπουδών, αναλυτικών προγραμμάτων και μεθόδων διδασκαλίας, εκπαιδευτικού υλικού οποιασδήποτε μορφής, καινοτόμων διδακτικών πρακτικών και καινοτόμων και δημιουργικών δράσεων» (Νόμος 3966/2011).

Στο πλαίσιο των παραπάνω και σε συνεργασία με το Εργαστήριο Αθλητικής Παιδαγωγικής και Διδακτικής του Σ.Ε.Φ.Α.Α. Ε.Κ.Π.Α. θα εκπονηθεί έρευνα με βάση το μοντέλο Teaching Games For Understanding (TGFU)  (Oslin & Mitchell, 2006), το οποίο θα εφαρμοστεί πειραματικά στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής των τάξεων Γ΄ και Δ΄ των Π.Δ.Σ.Π.Α. (Μαράσλειο). Για τις ανάγκες της έρευνας θα πραγματοποιηθούν και τρεις βιντεοσκοπήσεις μαθημάτων για να υπάρχει δυνατότητα παρατήρησης από την ομάδα καθηγητών του Σ.Ε.Φ.Α.Α. Η συμμετοχή σας θα συμβάλλει στην διερεύνηση εφαρμογής ενός μοντέλου που θεωρείται ότι πιο καινοτόμο και σύγχρονο διεθνώς στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.