"Η διατροφή των παιδιών και η σημασία της άσκησης"

Εκδήλωση του Ομίλου

Στις 9 Νοεμβρίου 2015, κατά τη διάρκεια του Ομίλου, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε την κ. Ισμήνη Λιβανού, Διαιτολόγο-Διατροφολόγο, MSc, η οποία ενημέρωσε τα μέλη του Ομίλου και τους γονείς τους για την διατροφή των παιδιών και τη σημασία που έχει η άσκηση στην σωστή ανάπτυξή τους.

Αναλύθηκαν με διαλογικό τρόπο  τα παρακάτω:

* Τι σημαίνει διατροφή ;
* Ποια είναι η πυραμίδα της σωστής διατροφής ;
* Η σημασία του σωστού πρωινού και δεκατιανού
* Τι πρέπει να τρώει ένα παιδί και τι να αποφεύγει
* Είναι σωστό  να κάνουν δίαιτα τα παιδιά ;
* Έξυπνες συμβουλές για σωστή διατροφή
* Η σημασία της άσκησης!

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης απαντήθηκαν πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα των μαθητών και των γονέων αναφορικά με το βραδινό φαγητό, το γρήγορο φαγητό (fast food), τους διατροφικούς συνδυασμούς που βοηθούν στην πρόσληψη θρεπτικών συστατικών κ.άλ..

Στη συνέχεια η ομάδα μαθητών-γονεών χωρίστηκε σε ομάδες εργασίας. Από κάθε ομάδα ζητήθηκε να συνδυάσει τροφές προκειμένου να φτιάξει ένα πιάτο πρωινού που θα πληρεί τους κανόνες του σωστού πρωινού που ανέφερε η κ. Ισμήνη η οποία και έλεγξε το πιάτο κάθε ομάδας και συζήτησε με τα παιδιά τις απορίες τους.

Επίσης, οι μαθητές και οι γονείς τους συμμετείχαν σε ένα παιχνίδι γνώσεων στα αγγλικά.

Στο τέλος της εκδήλωσης οι μαθητές πήραν ως ενθύμιο το "Eat Well Plate".

Ευχαριστούμε κ. Ισμήνη!!!

Και οι δράσεις συνεχίστηκαν με την δημιουργία της Πυραμίδας της Διατροφής ...