«Τα παιδιά μαθαίνουν δια της δημιουργίας κινούμενων σχεδίων»

Με το σχεδιασμό και την κατασκευή κινούμενων ή στατικών σχεδίων οι μαθητές αναπτύσσουν τη φαντασία τους και δεξιότητες χειρισμού του ηλεκτρονικού υπολογιστή. Πρόκειται για μια διαθεματική προσπάθεια χρησιμοποίησης διαφόρων λογισμικών δημιουργίας κινούμενων σχεδίων, όπου οι μαθητές μπορούν να επινοούν ήρωες, να σχεδιάζουν ιστορίες, να δημιουργούν διαλόγους μεταξύ των ?ηρώων? βασιζόμενοι  σε θεματικές ενότητες από  διάφορα γνωστικά αντικείμενα π.χ. γλώσσα, ιστορία, γεωγραφία, θρησκευτικά, μαθηματικά,  φυσική, εικαστικά, μουσική, φυσική αγωγή, κ.α. Στόχος της συγκεκριμένης δραστηριότητας είναι η παραγωγή κινούμενων σχεδίων από τους ίδιους τους μαθητές που θα κάνει το μάθημα της τάξης πιο ελκυστικό, ευχάριστο και κατανοητό.