Θεατρικό Εργαστήρι

ΤοΘεατρικό Εργαστήριο του Μαρασλείου αποσκοπεί στη θεωρητική και πρακτική εμπλοκή των μαθητών με το θέατρο με τρόπο βιωματικό και  συνεργατικό. Στόχος είναι η εισαγωγή των μαθητών στον κόσμο του θεάτρου, η εξοικείωση με το έργο δραματουργών και συντελεστών της παράστασης, η ανάπτυξη κριτικής στάσης απέναντι στις θεατρικές παραστάσεις και η δημιουργία της παράστασης. Με θεατρικές ασκήσεις και παιχνίδια, τη γνωριμία και ανάλυση θεατρικών κειμένων, την παρακολούθηση παραστάσεων, αλλά και τη δημιουργία δρώμενων, μικρής διάρκειας θεατρικών παραστάσεων και μία τελική παράσταση μεγαλύτερης διάρκειας, τα παιδιά καλούνται να εμπλακούν ενεργά σε μία διαδικασία που αποσκοπεί: α) στην κατανόηση και στην απόκτηση γνώσεων, β) στην καλλιέργεια ικανοτήτων, γ) στην καλλιέργεια στάσεων και αξιών δ) στην πρόοδο και στην καλλιέργεια της συμπεριφοράς, ε) στην ψυχαγωγία, στην έμπνευση και στη δημιουργικότητα.