children singing

Χορωδιακό και Ορχηστρικό Σύνολο Μαρασλείου

Ελένη Αναστασιάδου

Στόχος του Μουσικού Ομίλου είναι η καλλιέργεια της αισθητικής παιδείας των μαθητών, μέσω της ανάδειξης, βίωσης και προώθησης στοιχείων του ελληνικού και παγκόσμιου πολιτισμού και η προετοιμασία και υλοποίηση παράστασης με καλλιτεχνικό ενδιαφέρον. Η δημιουργία μουσικού χορωδιακού και οργανικού συνόλου αποτελεί μία ομαδοσυνεργατική δραστηριότητα που απαιτεί προγραμματισμό, αξιοποίηση των μουσικών γνώσεων και κυρίως των φωνητικών και δεξιοτεχνικών ικανοτήτων των μαθητών, έτσι ώστε ο όμιλος να επιφέρει τα ζητούμενα αποτελέσματα της αισθητικής - μουσικής αγωγής. Επιθυμία μας είναι η δημιουργία ενός κατάλληλου ρεπερτορίου τραγουδιών ή μουσικών συνθέσεων που θα εκφράζουν τα συναισθήματα των παιδιών δίνοντας προσοχή στο τονικό ύψος, στο ρυθμό, στη μουσική έκφραση και ένταση. Το ρεπερτόριο θα είναι επιλεγμένο έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στη φωνητική έκταση της ηλικίας των παιδιών του ομίλου. Εκτός από μονοφωνικά τραγούδια μπορεί να μελετηθούν τραγούδια με ισοκράτημα ή εύκολοι δίφωνοι κανόνες και μελωδίες. Η μαθητική ορχήστρα θα απαρτίζεται από παιδιά που δραστηριοποιούνται σε όργανα ορχήστρας Orff ή παίζουν κάποιο άλλο όργανο.