science-experiments-for-kids«Φυσικά» δια χειρός

Ελευθερία Μακρυγιάννη

Η προτεινόμενη εκπαιδευτική παρέμβαση αποσκοπεί στην εξοικείωση των συμμετεχόντων μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία (παρατήρηση, υπόθεση, πειραματισμός κ.λπ) και κατ? επέκταση με τον επιστημονικό τρόπο σκέψης, ούτως ώστε να συγκροτήσουν σταδιακά ένα γνωσιακό υπόβαθρο στις φυσικές επιστήμες, ικανό όχι απλώς να υποστηρίξει την εκπαίδευση στις επόμενες βαθμίδες, αλλά και να υιοθετήσουν στάσεις και συμπεριφορές ικανές να προωθήσουν την αυτοδύναμη σκέψη τους.

Η θεματική του μαθητικού Ομίλου έχει ως εξής:

Μετρήσεις

Μετρήσεις φυσικών μεγεθών (μήκους, μάζας, θερμοκρασίας κ.λπ.). Με απλά όργανα οι μαθητές θα καλλιεργήσουν τις αντίστοιχες δεξιότητες ώστε να αντιληφθούν τη δυσκολία, αλλά και την αναγκαιότητα της ακρίβειας αυτών.

Ηλεκτρισμός

Οι μαθητές θα κατασκευάσουν μπαταρίες, διακόπτες και απλά ηλεκτρικά κυκλώματα, θα διαπιστώσουν πειραματικά τα αποτελέσματα του βραχυκυκλώματος και τη χρησιμότητα της ασφάλειας σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα.

Μαγνητισμός

Αφού οι μαθητές συνειδητοποιήσουν πειραματικά τις αλληλεπιδράσεις των πόλων των μαγνητών, θα κατασκευάσουν με απλά υλικά ένα μοτέρ καθώς και μία λειτουργική πυξίδα.

Ηλεκτρομαγνητισμός

Με την κατασκευή με απλά υλικά ενός ηλεκτρικού κινητήρα και μιας ηλεκτρικής γεννήτριας οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να παρατηρήσουν και να μελετήσουν τη σχέση των φαινομένων του ηλεκτρισμού και του μαγνητισμού.

Ο κύκλος του νερού

Μέσα από ποικίλες πειραματικές διαδικασίες και ιδιοκατασκευές, όπως το θερμόμετρο και το βαρόμετρο, οι μαθητές θα προσεγγίσουν φυσικά φαινόμενα και έννοιες, όπως η εξάτμιση, η συμπύκνωση, η υγροποίηση, η ατμοσφαιρική πίεση, η θερμική διαστολή των υγρών, η ανώμαλη θερμική διαστολή και συστολή του νερού και ο στατικός ηλεκτρισμός.

Μετατροπές ενέργειας

Η κατασκευή ενός ηλιακού ανεμιστήρα και η προσπάθεια ερμηνείας της λειτουργίας του θα δώσει την ευκαιρία στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με μία από τις πολλές μεταμορφώσεις της ενέργειας (ηλιακή / φωτεινή ? κινητική) και δευτερευόντως να προβληματιστούν πάνω στην ποσοτικά διαφορετική απορρόφηση ενέργειας από διαφορετικά χρώματα.

Γρανάζια

Οι μαθητές θα κατασκευάσουν απλά γρανάζια και θα μελετήσουν τη λειτουργία τους (εφαρμογή στο ποδήλατο). Επίσκεψη στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και παρουσίαση του Μηχανισμού των Αντικυθήρων.

Άνωση

Με έναυσμα την ιστορία του Αρχιμήδη, τα παιδιά με πειραματισμό και μετρήσεις θα προσεγγίσουν το φαινόμενο της άνωσης και θα καταλήξουν στην κατασκευή ενός υποτυπώδους υποβρυχίου προκειμένου να ερμηνεύσουν τη λειτουργία του.