communication1Επικοινωνία & Δημοσιογραφία

Χρυσούλα Μπάκα - Καλλιόπη Παπακωνσταντίνου

Η επικοινωνία είναι το κλειδί στην ανθρώπινη ανάπτυξη, είναι ο μηχανισμός μέσω του οποίου υπάρχουν και αναπτύσσονται οι ανθρώπινες σχέσεις και όλα τα σύμβολα του νου και αποτελεί σπουδαίο εργαλείο που επιδρά καταλυτικά στη ζωή κάθε ανθρώπου, στην εξέλιξη της κοινωνίας και του πολιτισμού. Η επικοινωνία περιλαμβάνει την έκφραση του προσώπου, τη στάση του σώματος, και τις χειρονομίες, τον τόνο της φωνής, τις λέξεις, τη γραφή, το τηλέφωνο, την τηλεόραση, το διαδίκτυο και κάθε άλλο επίτευγμα.

Ο όμιλος μας στοιχεί με την ανάγκη κάθε παιδιού να επικοινωνεί αποτελεσματικά. Στόχος μας είναι η καλλιέργεια της σπουδαίας αυτής δεξιότητας που θα συμβάλλει καθοριστικά στην ανάπτυξη δημιουργικής και κριτικής σκέψης, επιδιώκοντας να δώσει ευκαιρίες σε κάθε μέλος του να ανακαλύψει τη σημασία της σωστής επικοινωνίας και να αναπτύξει την κριτική ικανότητα για ασφαλείς επιλογές ως πομπός και ως δέκτης μηνυμάτων και πληροφοριών.

Για εμάς αποτελεί πρόκληση η ανάγκη εισαγωγής των μαθητών μας στο περίπλοκο πεδίο της επικοινωνίας, η οποία είναι σημαντική και μπορεί να είναι θετική, αν τη χειριζόμαστε σωστά, αλλά μπορεί να καταστεί και επιζήμια (και κυρίως για το παιδί). Είναι η πλέον κατάλληλη ώρα να τους μιλήσουμε για αυτή. Είναι η ώριμη στιγμή να τους γνωρίσουμε τον κόσμο της οργανωμένης δημοσιογραφίας. Να εργαστούμε όλοι μαζί (μαθητές, γονείς, δάσκαλοι) και μέσα από παιγνιώδεις τρόπους και παιδαγωγικές διαδικασίες να διευκολύνουμε την παραγωγή ποιοτικών προϊόντων επικοινωνίας που θα βελτιώσουν τη ζωή τους.

Στο πλαίσιο αυτό, θα συνεργαστούμε όλοι μαζί για μια διασκεδαστική, πρωτότυπη και συναρπαστική εμπειρία με παιχνίδια, συζητήσεις, συνεντεύξεις, παρουσιάσεις, ασυνήθιστες εκπαιδευτικές επισκέψεις και δημιουργικές αποδράσεις από την καθημερινότητα της σχολικής ζωής.