ΠΡΟΤΥΠΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ

ΜΑΡΑΣΛΕΙΟΣ

Αθήνα, 12/9/2014

Αγαπητοί γονείς,

Τη Δευτέρα, 6/10/2014 και ώρα 14:05 ξεκινά ο Όμιλος Θεάτρου με τίτλο Θεατρικό Εργαστήρι: Ταξιδεύοντας μ? ένα ρόλο και με υπεύθυνο τη θεατρολόγο των Π.Π.Δ.Σ.Π.Α. Ζαχαροπούλου Μαρία και συνεργάτη τη Μαυρομμάτη-Καλλία Μάρω (δασκάλα του 3/θέσιου Π.Π.Δ.Σ.Π.Α.).

Η ώρα λήξης των ομίλων και αποχώρησης από το σχολείο είναι 15:30. Θερμή παράκληση για μια καλή συνεργασία οι ώρες έναρξης του ομίλου και αποχώρησης να τηρούνται αυστηρά.

Στόχος μας σε αυτό το θεατρικό εργαστήρι είναι τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με την τέχνη του θεάτρου, τις βασικές του αρχές αλλά κυρίως τη δημιουργική διάσταση του να "δημιουργείς ένα ρόλο". Μέσα από σημαντικά θεατρικά κείμενα θα προσεγγίσουμε το θέατρο, τους ρόλους, τους ανθρώπους σε διαφορετικές εποχές και εν τέλει τον ίδιο μας τον εαυτό. Μέσα από θεατρικά παιχνίδια και δραματουργικές ασκήσεις τα παιδιά της θεατρικής ομάδας θα βιώσουν τη μαγεία του θεάτρου και θα καλλιεργήσουν δεξιότητες επικοινωνίας, κίνησης, ενσυναίσθησης και δημιουργικής σκέψης.

Από εσάς και τα παιδιά θα θέλαμε:

1. Να φοράνε άνετα, μαλακά ρούχα που να μπορούν να τα λερώσουν (π.χ. φόρμα) και να έχουν μαζί τους χοντρές κάλτσες με πατουσάκια.
  2. Το φαγητό που θα έχουν μαζί να είναι στέρεο (π.χ. σάντουιτς, κομμάτι πίτα κλπ) ώστε να το καταναλώνουν εύκολα και να μην χρειάζονται μαχαιροπίρουνα.
  3. Παρακαλούμε να ενημερώνεστε από το site του Σχολείου 1dim-uoa.att.sch.gr, όπου θα αναρτούμε ανακοινώσεις σχετικές με τη λειτουργία του Ομίλου.

Όποιος γονέας επιθυμεί να γνωρίσει τις υπεύθυνες του ομίλου μπορεί να έρθει τη Δευτέρα, 6/10/2014 την ώρα αποχώρησης στις 15:30.

Ευχαριστούμε

Μαρία Ζαχαροπούλου