ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Σημαντική ανακοίνωση για τους γονείς της ΣΤ´τάξης

Αγαπητοί γονείς,

Σας υπενθυμίζουμε ότι όπως αναφέρεται στο σχετικό ΦΕΚ που είναι αναρτημένο κα στην ιστοσελίδα μας:

“Για τα υφιστάμενα Πειραματικά Δημοτικά Σχολεία και Γυμνάσια, τα οποία συνδέονται μεταξύ τους, οι απόφοιτοι του Δημοτικού Σχολείου θα εγγραφούν αυτοδίκαια στην Α΄ τάξη του συνδεδεμένου Γυμνασίου, εφόσον υποβληθεί σχετική αίτηση-δήλωση από τους γονείς και κηδεμόνες αυτών από την 30η Απριλίου 2018 μέχρι και την 14η Μαΐου 2018. Εντός της ίδιας προθεσμίας, οι γονείς των αποφοίτων Δημοτικού που δεν επιθυμούν να φοιτήσουν τα παιδιά τους στο συνδεδεμένο Πειραματικό Γυμνάσιο, οφείλουν να το δηλώσουν υπεύθυνα στον Διευθυντή - Προϊστάμενο της οικείας σχολικής μονάδας, ώστε ο τελευταίος να εφαρμόσει την κείμενη νομοθεσία και να αποδώσει στο συνδεδεμένο σχολείο τον αριθμό των προς κάλυψη θέσεων. Στην περίπτωση που ο αριθμός των αιτούντων αποφοίτων υπερβαίνει τον αριθμό των διαθέσιμων θέσεων, τότε ο τελευταίος αυξάνεται αναλόγως.”

Για το σκοπό αυτό, αφού επισκεφθείτε την σχετική ιστοσελίδα https://www.iep.edu.gr/pps/ επιλέγετε το πεδίο "αίτηση" και ακολουθείτε τις οδηγίες.

Για οποιαδήποτε διεκρίνιση είμαι στη διάθεσή σας.

Νικόλαος Δ. Παπαδόπουλος

Διευθυντής