Η ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ(ΤΕΝΙΣ) ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Φυσικές δραστηριότητες & Σπόρ, υγεία και αναψυχή» και της επαφής με μη διαδεδομένα αθλήματα στο σχολικό αθλητισμό, οργανώνουμε μαθήματα αντισφαίρισης (τένις) στις τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄.

Σκοπός του προγράμματος είναι η απόκτηση των βασικών δεξιοτήτων αντισφαίρισης από τους μαθητές. Η εξοικείωση με τις ρακέτες, εκμάθηση των βασικών τεχνικών  καθώς και η εμπειρία αναψυχής από την διαδικασία του παιχνιδιού.

Στο πλαίσιο των παραπάνω και σε συνεργασία με την Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Αντισφαίρισης πραγματοποιήθηκε δράση στα Σχολεία μας με σκοπό την βιωματική προσέγγιση των μαθητών στο άθλημα της Αντισφαίρισης από τον Ομοσπονδιακό προπονητή κ. Αναστάσιο Κροκίδα στις 08-09/02/2016.