«Να? χα το σύννεφ? άλογο και τ? άστρι χαλινάρι?»: ένα ταξίδι στη φύση με οδηγό τη λαϊκή μας παράδοση.

Αναζητώντας τις ρίζες μας. Τάξη Γ΄2

Στο πρόγραμμα αυτό οι μαθητές  εξετάζοντας τη δημοτική μουσική ήρθαν σε επαφή με την ελληνική φύση και τον λαϊκό πολιτισμό. Γνωρίσαμε τα χαρακτηριστικά του δημοτικού τραγουδιού και χορού μέσα από μελέτη του ρυθμού, της μελωδίας, της τροπικότητας, του ύφους, της οργανογνωσίας και της κίνησης. Ακούσαμε οργανική και φωνητική μουσική και μάθαμε τραγούδια διαφορετικών περιοχών της πατρίδας μας και διαφορετικών περιστάσεων με βάσει τον ετήσιο κύκλο και το είδος του λόγου.

Οι μουσικές και χορευτικές γνώσεις των παιδιών εμπλουτίστηκαν με την επίσκεψη στο Θέατρο της «Δώρας Στράτου» που αποτελεί χώρο παραστάσεων και ζωντανό μουσείο φορεσιών.

Όλα τα παραπάνω  μαζί με άλλα δρώμενα παρουσιάστηκαν στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας σε μορφή παράστασης.

Υπεύθυνοι προγράμματος : κ. Έφη Κοζάρη, δασκάλα του Γ΄2, κ. Ελένη Αναστασιάδου, εκπαιδευτικός Μουσικής, Παναγιώτης  Στασινός, εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής.

Δείτε την βεβαίωση εδώ