Μια συνάντηση με τη γενιά του '30 και το κίνημα του Υπερρεαλισμού

Οι μαθητές διερεύνησαν το έργο των λογοτεχνών της γενιάς του '30 μέσα από την ποίηση και τα εικαστικά κινήματα της εποχής. Διέκριναν τα χαρακτηριστικά της γραφής τους και εντόπισαν μέσα από τα ποιήματά τους τις πηγές έμπνευσης (ελληνικό φως, η ελληνική λιτότητα, το αιγαιοπελαγίτικο τοπίο) και τις προτεραιότητες που έθεσαν.

Στη δράση αυτή οι μαθητές αξιοποίησαν επίσης τις δυνατότητες που προσφέρει το κίνημα του υπερρεαλισμού, έτσι όπως το προσέγγισαν μέσα από την ποίηση, για να απελευθερώσουν τη φαντασία τους. Αποτέλεσμα αυτής της αξιοποίησης ήταν η δημιουργία ποιημάτων όπου κυριάρχησαν τα χαρακτηριστικά της υπερρεαλιστής ποίησης όπως η δύναμη της εικόνας, η λειτουργία της μεταφοράς, η αυτόματη γραφή.

Στο τέλος, εμπνεύστηκαν από πίνακες ζωγράφων της γενιάς του 30 και έγραψαν τα δικά τους ποιήματα.