Camp Αθλητικής Παιδείας και Αθλημάτων

Συμμετοχή των μαθητών σε ημερήσιο κάμπ Ολυμπιακής παιδείας και Αθλημάτων στο Ολυμπιακό στάδιο. Γνωριμία των μαθητών με ολυμπιακά αθλήματα όπως Επιτραπέζια Αντισφαίριση, Μπάντμιτον, Χόκεϊ, Ποδόσφαιρο σάλας, Τοξοβολία, Σκοποβολή, Καράτε, Τραμπολίνο.
Ο σκοπός του προγράμματος «Στα βήματα των Ολυμπιονικών», που έγινε στις εγκαταστάσεις του Ο.Α.Κ.Α. ήταν η καλλιέργεια των αξιών που αναπτύσσονται στα παιδιά μέσα στους επιβλητικούς αυτούς αθλητικούς  χώρους, μετά από μια διαρκή εναλλαγή παιχνιδιών.
 Η δράση πραγματοποιήθηκε σε δύο μέρες. Την πρώτη μέρα το πρόγραμμα το ακολούθησαν οι μαθητές Α΄, Β΄, Γ΄ τάξης και την επόμενη ημέρα οι υπόλοιποι. Σε όλα τα παιδιά δόθηκαν αναμνηστικά διπλώματα, καθώς και μετάλλια στους νικητές των αγώνων.  Επιπλέον στις δασκάλες των τάξεων δόθηκαν διπλώματα για την συνεργασία, πειθαρχεία, σεβασμό, fair play.

Εκδηλώθηκε από την αρχή ιδιαίτερο ενδιαφέρον από την πλευρά όλων των μαθητών για την πραγματοποίηση της δράσης. Εντυπωσιακή ήταν επίσης και η μετέπειτα ανταπόκριση τους στην διαδικασία διεξαγωγής της.
Οι αναφερόμενοι στόχοι στο πλαίσιο εφαρμογής καινοτόμων και δημιουργικών δραστηριοτήτων υλοποιήθηκαν πλήρως, λαμβάνοντας υπόψη την αξιολόγηση της δράσης εκ μέρους των μαθητών.