Γνωρίζοντας την Ευρώπη

Ένα project που υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Γ' Τάξης (Γ1 και Γ2) με την υποστήριξη των υπεύθυνων εκαπιδευτικών Έφης Κοζάρη, Κατερίνας Παούρη και Γλυκερίας Σελίμη.

Μέσα από την παρακολούθηση εκπαιδευτικών βίντεο για την Ευρωπαϊκή Ένωση, τη συλλογή και επεξεργασία υλικού για τις ευρωπαϊκές χώρες π.χ. το ευρωπαϊκό νόμισμα, τις ευρωπαϊκές σημαίες, τις γιορτές, τις παραδόσεις και τις τέχνες των ευρωπαϊκών  χωρών οι μαθητές θα μπορέσουν να γνωρίσουν τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες και να εντοπίσουν τις οποιότητες μέσα στην πολιτισμική πολυμορφία τους.

Το πλούσιο υλικό των ομάδων των μαθητών αξιοποιήθηκε για τη δημιουργία μιας ιστοσελίδας με παρουσιάσεις, το διαδραστικό παιχνίδι και ψηφιακό κόμικ με θέμα την Ευρώπη και την ΕΕ.

Μπορείτε να δείτε την ιστοσελίδα στη διεύθυνση www.europroject6.webnode.gr