ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Ασφαλής χρήση του Διαδικτύου

Δράσεις και Προγράμματα

Για άλλη μια χρονιά το Σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στην ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την ασφαλή και δημιουργική χρήση του Διαδικτύου.

Φέτος εκπονήθηκαν στο Σχολείο μας δύο προγράμματα Αγωγής Υγείας σχετικά με το θέμα αυτό:

"Ενημερώνομαι ? Συμμετέχω ? Επικοινωνώ με ασφάλεια στο Διαδίκτυο"

Το πρόγραμμα εκπονήθηκε από την Ε' τάξη με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς την κ. Π. Καπροϊτη και την κ. Σ. Σιμιτζόγλου καθώς και τις εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων κ. Χρ. Νάκη (Φυσικής Αγωγής), κ. Μ. Φραγκή (Γαλλικών), κ. Μ. Ζαχαροπούλου (Θεατρικής Αγωγής) και κ. Κ. Ζηκούλη (Πληροφορικό).

Οι άξονες του Προγράμματος ανά γνωστικό αντικείμενο ήταν οι εξής:

Γλώσσα: Δημιουργία ποιημάτων που αφορούν την Ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο

- Φυσική αγωγή: Διατροφικές συνήθειες ? Περιορισμός φυσικής δραστηριότητας ? Σωματική υγιεινή

- Τ.Π.Ε.:  Το Διαδίκτυο ως εργαλείο δημιουργία, έκφρασης και επικοινωνίας ? Εκπαιδευτικό λογισμικό  - Κακόβουλο λογισμικό ? Φίλτρα προστασίας

- Θεατρική αγωγή: Δημιουργία παιδικής  θεατρικής  δημιουργίας σε κείμενα των μαθητών

- Γαλλικά:  Ορισμός σχολικής βίας ? Bullying και Cyber Bullying ? Διαχείριση προβλήματος παραβατικότητας μέσα από την παρέμβαση των συνομηλίκων (peer-to-peer επίδραση)

Μπορείτε να δείτε τα ποιήματα των μαθητών μας στην ιστοσελίδα

ή να τα κατεβάσετε από εδώ.

Στο Διαδίκτυο...Ασφαλώς!

Το πρόγραμμα εκπονήθηκε από την Δ' τάξη με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς την κ. Χρ. Μπάκα και κ. Ελ. Μακρυγιάννη  καθώς και τις εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων κ. Χρ. Νάκη (Φυσικής Αγωγής), κ. Μ. Ζαχαροπούλου (Θεατρικής Αγωγής) και κ. Κ. Ζηκούλη (Πληροφορικό).

Οι άξονες του Προγράμματος ανά γνωστικό αντικείμενο ήταν οι εξής:

Πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες από το ενημερωτικό υλικό που είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου www.saferinternet.gr.

Στο τέλος του προγράμματος οι μαθητές δημιούργησαν θεατρικά δρώμενα τα οποία μαγνητοσκοπήθηκαν και βρίσκονται στο αρχείο του Σχολείου.

Συμμετοχή σε Ημερίδες και Συνέδρια

Ως επιστέγασμα των όσων πραγματοποιήθηκαν στα παραπάνω προγράμματα οι μαθητές μας της Ε' και Στ' Δημοτικού  συμμετείχαν στο "3ο Συνέδριο για την Ασφαλή Πλοήγηση" που διοργάνωσε η Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στο ξενοδοχείο Intercontinental ενώ η Ε' Δημοτικού συμμετείχε με τα ποιήματα που επιλέχθηκαν για εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου  που συνδιοργάνωσαν η δράση Saferinternet.gr και το Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "Δημόκριτος" στην ανοιχτή συνεδριακή ημερίδα στο Κεντρικό Αμφιθέατρο του Δημόκριτου, την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2014.

Η αφίσα Συνεδρίου

Οι μαθητές μας σύνεδροι