Ένα βιβλίο μας ξεναγεί στη γειτονιά του σχολείου μας

Με οδηγό το βιβλίο Ξανθίππου 5 της συγγραφέως Άννας Δειμέζη-Καλιότσου τα παιδιά Ε1, γνώρισαν τη γειτονιά του σχολείου τους, το Κολωνάκι.

Γιατί  ονομάστηκε έτσι?

Ποια είναι η σχέση του αυτοκράτορα Αδριανού που γνωρίσαμε στην ιστορία, με την πλατεία Δεξαμενής?

Ποιοι σημαντικοί άνθρωποι του πνεύματος σύχναζαν εκεί?

Ποια σημαντικά μουσεία υπάρχουν σήμερα στην περιοχή?

Πόσο άλλαξε αυτή η συνοικία από την εποχή που εκτυλίσσεται η ιστορία του βιβλίου (το βιβλίο αναφέρεται στη δεκαετία του '30)?

Σε αυτά τα ερωτήματα πήραμε απαντήσεις, καθώς γνωρίζαμε καλύτερα μια συνοικία, που είναι συνδεδεμένη με τη δική μας καθημερινότητα και θα ακολουθεί πάντα τις αναμνήσεις των σχολικών μας χρόνων.

Αλλά το βιβλίο Ξανθίππου 5 μας έδωσε κι άλλα πολλά. Έτσι καθώς γνωρίζαμε  τη ζωή της Άννας και των αδελφών της μέσα από τις συνήθειές τους, τις ευχάριστες και δυσάρεστες στιγμές τους, τις σκανταλιές τους αλλά και τις αξίες και τον κώδικα συμπεριφοράς μιας άλλης εποχής, μιλήσαμε και για τη δική μας ζωή. Στην περίπτωση αυτή, το παρελθόν της Άννας συνδέθηκε με το δικό μας παρόν που μοιραστήκαμε με τους συμμαθητές/τριες μας μέσα από τις απαντήσεις ενός ερωτηματολογίου.

Θέλετε να μοιραστούμε το αποτέλεσμα της εργασίας μας; Δείτε το εδώ !