Σχολικό Έτος 2012-2103

Η Ελληνική Αποκριά στο Σχολείο μας

Την τελευταία Παρασκευή της Αποκριάς,στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας ,μαθητές και μαθήτριες της Γ1΄με συμμετοχή των Δ1 &Δ2 στα τραγούδια παρουσίασαν την Ελληνική Αποκριά.

a014max
Αναπαραστάσεις εθίμων όπως " Το Εθιμο του Καλόγερου " στην Ανω Ορεινή Σερρών, "Τα καρναβάλια στο Σοχό" ,"Το ντύσιμο του Γιανίτσαρου" στη  Νάουσα, "Ο Γέρος κι η Κορέλα" στη Σκύρο έλαβαν μέρος.
Επίσης ακούστηκαν τραγούδια που λέγονται κατά τη διάρκεια του Καρναβαλιού σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας όπως "Ο Νικολός", "Ο Χαραλάμπης", "Μιά Γριά Μπαμπόγρια","Καλόγερος δουλειά δέν έχ΄"αλλά και δρώμενα"Πώς το τρίβουν το πιπέρι" και "Τα κουκιά" . Τέλος χόρεψαν γύρω από το Γαιτανάκι.
Κατά το 2ο μέρος της γιορτής, το Γ2 μας  "ταξίδεψε" στο " Χορό των παραμυθιών" (Μουσικοκινητικό) ,ενώ τέλειωσε η γιορτή με ένα ποτ πουρι τραγουδιών και χορου εμπνευσμένο από Ελληνικό Κινηματογράφο.

Για την προετοιμασία της γιορτής συνεργάστηκαν: ntysimo7 big
  • Οι δασκάλες της Γ'