Σχολικό Έτος 2012-2103

Ο Ησυχούλης

Μία ηλιόλουστη ημέρα ο ήλιος τρύπωσε να ακούσει τις ιστορίες που φτιάχναμε με το η.
Βλέπετε ήταν το αγαπημένο του γραμματάκι. Έτσι γαργάλησε το απαλό αυτάκι του Ησυχούλη. Μεμιάς ο Ησυχούλης ζωντάνεψε...

-  Γεια σας, είπε τεντώνοντας τα χεράκια του.
     Επιτέλους μπορώ να μιλάω. Θέλετε να παίξουμε;

Εμείς δεν πιστεύαμε στα μάτια μας. Κάναμε τόση ησυχία που ακόμα και ο Ησυχούληςπαραξενεύτηκε.

-   Καλά ξέρετε ότι με κουράζει η κυρία Φασαρία αλλά τώρα που εγώ μιλάω, εσείς κάθεστε
      σαν αγάλματα; Ελάτε να παίξουμε το τραγούδι με τους ήχους! Άντε γιατί θα αρχίσω να
      σας γαργαλάω.

Αρχίσαμε να παίζουμε προσπαθώντας να μαντέψουμε ήχους. Ύστερα διαβάσαμε τους Άθλους τουΗρακλή, του ήρωα της Μυθολογίας και ο Α... είπε ότι το Ηράκλειο πήρε το όνομά του από τονΗρακλή.

Κόντευε πιο απόγευμα και ο ήλιος κουράστηκε.
Πήγαμε όλοι μαζί πάνω σε ένα ηφαίστειο για να τον αποχαιρετίσουμε, βλέποντας τοηλιοβασίλεμα. Εκεί συναντήσαμε πολλούς ηλικιωμένους ηθοποιούς. Για κακή μας τύχη έγινε έκρηξη στο ηφαίστειο. Εμείς βρεθήκαμε να περιπλανιώμαστε στο ηλιακό σύστημα. Ο Η... ξαφνικά είδε ένα σπάνιο λουλούδι. Ο ήλιος το είπε ηλιοτρόπιο. Κόψαμε ένα και ο Ησυχούλης το έδωσε στην αγαπημένη του την Κωνσταντίνα.

Α' Δημοτικού

Όταν η  κ. Ζέρβα και οι μαθητές της πάντρεψαν την Γλώσσα με τις Τ.Π.Ε. και ο Ησυχούλης πήρε ζωή!!!