Πρόγραμμα Συνεδρίου

Α΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ (12.00 ? 14.00)

Χαιρετισμοί

Σοφία Καλογρίδη, Σχολική Σύμβουλος και Μέλος του ΕΠ.Ε.Σ. των Π.Π.Δ.Σ.Π.Α.( Μαράσλειο)

Νικόλαος Παππάς, Πρόεδρος Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων των Π.Π.Σ. Μαρασλείου

1ο Μέρος

Anna Rejkowska και Radoslav Nowak, Gdansk Center for Addiction Prev ention, με θέμα την έκταση του θέματος του cyberbullying στην Πολωνία.

Ματθαίος Κάκαρης, CCS Hellas: «Το Internet παντού: Εξετάζοντας άλλες παρενέργειες του εθισμού στο Διαδίκτυο και τρόπους για την αντιμετώπισή τους μέσω της τεχνολογίας».

Αικατερίνη Κωστακιώτη, Εκπαιδευτικός - Ψυχολόγος: «Εθισμός στο Διαδίκτυο και παιδική ηλικία - Παράγοντες επικινδυνότητας: Πρωτογενής πρόληψη».

Ερωτήσεις - Συζήτηση

2ο Μέρος

Μοσχούλα Παπαγεωργίου και Ιωάννα Τσοκτουρίδη, μαθήτριες της ΣΤ΄1 Τάξης: «Ενδιαφέροντα των μαθητών του 1ου 12/θέσιου Π.Π.Δ.Σ. του Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο) Υπεύθ. Εκπαιδευτικός: Καλλιόπη Παπακωνσταντίνου.

Γιώργος Γιαννάτος, Δημήτρης Δημητρόπουλος και Κωνσταντίνα Αθανασίου, μαθητές της Ε΄2 Τάξης: «Οι μαθητές αυτενεργούν - Ενδοσχολικές δράσεις πρόληψης». Υπεύθ. Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη , Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, Επιμορφώτρια του προγράμματος «ΑΡΙΑΔΝΗ», Μαρία Ζαχαροπούλου, Θεατρολόγος και Κωνσταντίνα Ζηκούλη, Πληροφορικός - Δασκάλα.

Βράβευση μαθητριών που συμμετείχαν στο Διαγωνισμό Αφίσας της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα.

Μουσικό Ιντερμέδιο από τον Όμιλο «Χορωδιακό και Ορχηστρικό Σύνολο» Μαρασλείου Υπεύθ. Εκπαιδευτικοί: Ελένη Αναστασιάδου, Καθηγήτρια Μουσικής, και Νικολέττα Χαραλαμποπούλου, Εκπαιδευτικός.

Διάλειμμα (14.00 ? 14.30)

Έκθεση Εικαστικών των μαθητών των Π.Π.Δ.Σ.Π.Α. (Μαράσλειο) Υπεύθ. Καθηγητής Εικαστικών: Δημήτρης Σαρρής

Β΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ (14.30 - 18.00)

3ο Μέρος

Βασίλειος Παπακώστας, Υποδιοικητής της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Αστυνομικός Υποδιευθυντής : «Διαδικτυακές συμπεριφορές υψηλού κινδύνου».

Ερωτήσεις - Συζήτηση

4ο Μέρος

Μαθητικός Όμιλος Επικοινωνίας: Ανάλυση λόγου και εικόνας - Τάξη Ε΄1: «Κυβερνοεκφοβισμός μέσα από μια διαλεκτική θεώρηση των παιδιών» Υπεύθ. Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Μπάκα και Μόνικα Παπά

5ο Μέρος

Νικήτας Κλαδάκης, Information Security Manager: «Ασφάλεια Παιδοκυβερνοχώρου». Onno Hansen, εκ μέρους του ιδρύματος EZZEV της Ολλανδίας με θέμα τη διαφορά πλαισίου κατανόησης του cyberbullying μεταξύ εφήβων και ενηλίκων.

Γεωργία Πολυζώη, Διευθύντρια του 1ου 12/θέσιου Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο): «?Poking? Literature: To cyberbullying μέσα από τη Λογοτεχνία για παιδιά».

Ερωτήσεις - Συζήτηση Λήξη των εργασιών