Το Σάββατο 1η Δεκεμβρίου 2012 το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο (ΕΠΕΣ) των Πρότυπων Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο) διοργάνωσε την 1η Παιδαγωγική Συνάντηση με γονείς και εκπαιδευτικούς στο Αμφιθέατρο του Μαράσλειου Διδασκαλείου Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Την ημερίδα συντόνισε ο Πρόεδρος του οικείου ΕΠΕΣ, Επικ. Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, κ. Θωμάς Μπαμπάλης, ο οποίος επικεντρώθηκε με την εισήγησή του στις «Σχέσεις Σχολείου - Οικογένειας- Κοινότητας».

Προσκεκλημένος ομιλητής ήταν ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Ιωάννης Βρεττός που ανέπτυξε το θέμα "τα συναισθηματικά στηρίγματα του παιδιού για την καλλιέργεια αξιών σε ένα μεταβαλλόμενο κόσμο: η οικογένεια και το σχολείο".

PC010006

Οι άρτιες και τεκμηριωμένες εισηγήσεις δημιούργησαν τις συνθήκες, για να διεξαχθεί ένας γόνιμος και παραγωγικός διάλογος, προκαλώντας το ενδιαφέρον όλων των παρευρισκομένων.

Για στιγμιότυπα από την εκδήλωση, πατήστε εδώ.