Ημερίδα με θέμα:

«Διαμορφώνοντας φιλοσοφική σκέψη. Το ζήτημα της φιλοσοφίας στην τάξη: προβληματισμοί».

theodoropoulou  Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2013 πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του Μαράσλειου Διδασκαλείου Δημοτικής Εκπαίδευσης, η παιδαγωγική ημερίδα με θέμα: «Διαμορφώνοντας φιλοσοφική σκέψη. Το ζήτημα της φιλοσοφίας στην τάξη: προβληματισμοί», που διοργάνωσε το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο των Πρότυπων Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων του Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο).

Ομιλήτρια ήταν η κ. Έλενα Θεοδωροπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Φιλοσοφίας της Παιδείας - Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Την προσκεκλημένη ομιλήτρια προλόγισε ο κ. Θωμάς Μπαμπάλης, Πρόεδρος του Επιστημονικού Εποπτικού Συμβουλίου των Πρότυπων Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο) και Αν. Καθηγητής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η ομιλία της κ. Θεοδωροπούλου προκάλεσε το ενδιαφέρον και τον προβληματισμό των συμμετεχόντων και αποτέλεσε την ευκαιρία για ευρεία ανταλλαγή απόψεων πάνω σε πολλά και κρίσιμα ζητήματα, που απασχολούν την εκπαίδευση. Διατυπώθηκαν πολλά ερωτήματα σχετικά με τη συμβολή της φιλοσοφίας στην απελευθέρωση της σκέψης εκπαιδευτικών και μαθητών και στην καλλιέργεια της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητάς τους, στοιχεία που λείπουν από το σημερινό σχολείο. Διατυπώθηκαν επίσης ερωτήματα σχετικά με τη δυνατότητα της εκπαίδευσης να εφοδιάσει εκπαιδευτικούς και μαθητές με τη μεθοδολογία και τα εργαλεία κατάκτησης της φιλοσοφικής σκέψης. Κάτι τέτοιο βέβαια προϋποθέτει την υλοποίηση του στόχου της Unesco η φιλοσοφία «να επιστρέψει στο σχολείο», όπως ανέφερε και η ομιλήτρια.

Στο πλαίσιο αυτού του ζωντανού και επίκαιρου διαλόγου εκφράστηκαν και προτάσεις προς το ΕΠΕΣ να υπάρξει συνέχεια αυτής της συνάντησης με στόχο και την προώθηση δράσεων στο επίπεδο τουλάχιστον του Μαρασλείου.

Την εκδήλωση τίμησαν με τη παρουσία τους, μεταξύ άλλων: ο κ. Αθανάσιος Παππάς, Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών, η κ. Ρέα Κακάμπουρα, Επίκουρη Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών, οι Σχολικοί Σύμβουλοι: Σοφία Καλογρίδη (Σύμβουλος του ΕΠΕΣ), Μαρία Βούκανου, Μαρίνος Παρασκευόπουλος, Δήμητρα Καυκά, Ιωάννης Κατσαρός, οι Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Αγωγής Υγείας της Α΄ Διεύθυνσης Αθηνών: κ. Τριαντάφυλλος Δούκας και κ. Μαρία Δημοπούλου.

Στην ημερίδα προσκλήθηκαν και παρευρέθηκαν εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών.