astronomerΌμιλος   Αστρονομίας: Ηλιακό Σύστημα-Διαστημικά Ταξίδια-Ουράνια Φαινόμενα-Αστρονομία   και Λογοτεχνία

Σοφία Σιμιτζόγλου

Στο Μαθητικό Όμιλο Αστρονομίας οι μαθητές θα ασχοληθούν με τις επιπτώσεις των δραστηριοτήτων του ήλιου στο κλίμα της Γης, θα γνωρίσουν τις ιδιότητες των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος και πώς εξηγείται η περιφορά των πλανητών γύρω από τον ήλιο, καθώς και τα μελλοντικά σχέδια των επιστημόνων για τα διαστημικά ταξίδια. Η διαθεματική/διεπιστημονική προσέγγιση εφαρμόζεται σε ποικίλα γνωστικά αντικείμενα, όπως:

-          Γλώσσα: παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου, ανάλυση εννοιών.

-          Ιστορία: μελέτη της πορείας της επιστήμης της Αστρονομίας, γνωριμία με τα επιτεύγματα σπουδαίων επιστημόνων.

-          Εικαστικά: σύνδεση των κειμένων με τη ζωγραφική, αναπαραστάσεις.

-          Μαθηματικά: μετρήσεις, καταγραφή, κατανόηση κλίμακας, κατασκευή υπό κλίμακα του ηλιακού συστήματος.

-          ΤΠΕ: χρήση Η/Υ για έρευνα και παρουσίαση, χρήση διαδικτύου και Web 2.0.

-          Λογοτεχνία: Επαφή με λογοτεχνικά κείμενα που αφορούν την αστρονομία.