Όμιλος Ρομποτικής

Κωνσταντινιά Ζηκούλη, Eκπαιδευτικός ΠΕ 19

Ελάτε να κατασκευάσουμε τα δικά μας ρομπότ και να τους δώσουμε «ζωή» μέσα από τον προγραμματισμό!

Στον  Όμιλο Ρομποτικής οι μαθητές  θα εξασκηθούν  στην κατασκευή ρομποτικών συστημάτων και τον προγραμματισμό τους με στόχο την επίλυση απλών και σύνθετων προβλημάτων προγραμματισμού. Μέσα από ασκήσεις διαβαθμισμένης πολυπλοκότητας, τόσο ως προς την κατασκευή όσο και ως προς τη δοκιμασία που έχουν να αντιμετωπίσουν, οι μαθητές θα πειραματιστούν μαθαίνοντας και θα μάθουν παίζοντας. Εργαζόμενοι σε ομάδες ακολουθούν το κυκλικό μοντέλο ανάπτυξης προγραμμάτων και μέσα από τη συνεχή διαδικασία δοκιμής και λάθους θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν τον καλύτερο συνδυασμό υλικού και λογισμικού, ώστε να επιλύσουν ενδιαφέροντα προβλήματα.

Σας περιμένουμε!