Μαθαίνω να κυκλοφορώ με Ασφάλεια

Το πρόγραμμα βασίστηκε στο ειδικό εκπαιδευτικό λογισμικό "ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ" το οποίο εγκαταστάθηκε στο Εργαστήριο Πληροφορικής και αξιοποιούνταν από τους μαθητές της τάξης.

Οι διδακτικοί στόχοι του προγράμματος:

Να μάθουν τα διάφορα μέσα μεταφοράς και τη χρησιμότητά τους.

Να μάθουν τους βασικούς κανόνες του Κ.Ο.Κ.

Να μάθουν να αναγνωρίζουν και να ακολουθούν τις οδηγίες του τροχονόμου.

Να συνειδητοποιήσουν τη θέση τους στο χώρο.

Να μάθουν να κινούνται σωστά στο δρόμο σαν πεζοί, με πατίνια, σαν ποδηλάτες ή σαν επιβάτες στο Ι.Χ. αυτοκίνητο, στο μηχανάκι, στο λεωφορείο?

Να μάθουν για τα οχήματα προτεραιότητας.

Να αντιλαμβάνονται και να προλαμβάνουν πιθανούς κινδύνους και καταστάσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε κάποιο ατύχημα.

Να εκτιμούν σωστά τις διαφορετικές καιρικές συνθήκες που επικρατούν.

Να σέβονται και να βοηθούν τους συνανθρώπους τους αλλά και άλλες ευπαθείς ομάδες της κοινωνίας (γυναίκες με μικρά παιδιά, έγκυες).

Να διαμορφώνουν σωστή συμπεριφορά, ως πεζοί και επιβάτες.

Οι μαθητές εξοικειώθηκαν πολύ γρήγορα με τη χρήση του λογισμικού διεκπεραιώνοντας με επιτυχία όλες τις δραστηριότητες που τους ανατέθηκαν.

Εκτός από τις ασκήσεις στο εκπαιδευτικό πακέτο οι μαθητές εκπόνησαν πολλές δραστηριότητες και στην τάξη τους όπως δημιουργία κολάζ, ζωγραφική με θέμα την κυκλοφοριακή αγωγή ενώ συμμετείχαν και σε δράση που πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο από το Ίδρυμα Πάνος Μυλωνάς.

Στο τέλος της δράσης μοιράστηκε στους μαθητές και άδεια οδήγησης ποδηλάτου!

Ευελπιστούμε στη δημιουργία ενός πάρκου κυκλοφοριακής αγωγής στο Σχολείο μας που θα αξιοποιείται από όλες τις εμπλεκόμενες σχολικές μονάδες.